Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Zadaniem Klubu jest integracja wokół działań twórczych (teatr, muzyka, plastyka) ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i drogach życiowych. Proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza odbiorców, również osób niepełnosprawnych.


Winda - Gdański Archipelag Kultury jest organizatorem  m.in. następujących festiwali i przeglądów:

teatralnych:  Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO, Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

muzycznych: Gdańskie Noce Jazsowe, Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

  
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, podaj adres e-mail:

archiwum

archiwum

XV Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych


Data: 22-24 marca 2013 zł

Celem naszych Spotkań jest integracja trójmiejskiej niezależnej sceny teatralnej i prezentacja dokonań artystycznych sezonu 2012/2013. Tegoroczne XV Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych  odbędą się 22-24 marca Zaprezentujemy zarówno spektakle dla dzieci w ramach STTN-ków (piątek godz.11:00) oraz tradycyjnie spektakle dla dorosłych. 

 

data: 22-24 marca

miejsce: Winda –Gdański Archipelag Kultury ul. Racławicka 17 (wejście od ul. Klonowicza)

STTN-ki (dla dzieci) wstęp wolny (należy zarezerwować miejsce telefonicznie: 58-344-77-93)

STTN-y wstęp: 5 zł pojedynczy spektakl / Gość: Agnieszka Przepiórska – I będą święta 10 zł

 

 PROGRAM:

Piątek 22 marca

STTN-ki spektakle dla dzieci

12:00 Grupa Teatralna Młoda Projektornia -  Przezroczyste - opieka artystyczna: Izabela Terek - Jopkiewicz

         Grupa Taneczna Windy - Pływanie w Miejskiej Sekwanie - opieka artystyczna: Dorota Hołownia 

STTN-y

18:00 Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - Anima

19:30 Pracownia Czasu - Kobieta Szałwia G.

20:30 Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya) - Ślepa dama na salonach

 

Sobota 23 marca

18:00 Teatrzyk Błękitnego Czasu - Wariacja na stół i rodzinę

19:30 Małgorzata Szymula - Via PKP

20:00 Studenci – IZT - Absurd - bajka

 

Niedziela 24 marca

17:00 Stowarzyszenie KomuKulturka - Domek za miastem

18:00 Teatrans - Kopciuch

19:00 Teatr Błękitna Sukienka - Powiedz miłość jest prosta

20:30 GOŚĆ STTN-ów: Agnieszka Przepiórka - I będą święta

 

 

Informacje o spektaklach - STTN-y

 Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - Anima

Reżyseria: Zbigniew Biegajło

W spektaklu Anima zespół powraca do poszukiwania osobistego kodu zapisanego w geście, spojrzeniu. Aktorzy swoją uwagę kierują do wewnątrz, ostrożnie manifestując emocje. Podążają za  impulsami, potrzebami. Sztuka uchwycenia emocjonalnej harmonii paraliżowana jest przez zazdrość, obojętność, lęk. Osamotnienie okazuje się schronieniem, ale też oczekiwaniem na nowy impuls.

 

 Pracownia Czasu - Kobieta Szałwia G.

Muzyka i reżyseria: Anna Baranowska
Obsada: Magdalena Sławińska, Anna Baranowska, Emilia Kurek, Anna Korneluk

 Spektakl muzyczny Kobieta Szałwia G opowiada o kilku dniach wyrwanych z życia kobiety. Codzienność, trudność w zrozumieniu ogółu oraz nieumiejętność wtopienia się w tłum stanowi rozterkę tytułowej Szałwi G. Muzyka, teksy oraz ruch malują bajkowy świat, w który w dzisiejszych czasach tak trudno wejść.

 

Aleksandra Śliwińska - Ślepa dama na salonach

Spektakl solowy Aleksandry Śliwińskiej  (Teatr Amareya)

Pomysł, choreografia: Aleksandra Śliwińska

Wykonanie: Aleksandra Śliwińska

Muzyka: Agnieszka Kamińska

Konsultacje: Katarzyna Julia Pastuszak, Agnieszka Kamińska

Światła: Teatr Amareya

Kostiumy: Sabina Czupryńska

Spektakl „Ślepa dama na salonach” to historie różnych kobiet, to próba odpowiedzi na pytanie - czym kierujemy się w ocenie czyjejś (nie)normalności i jak bardzo może ona ograniczać i prowadzić do samotności?

...Człowiek ubrany w płaszcz codzienności, chroni się przed krytyką, etykietą, skrywa w sobie uczucia i emocje, które nigdy niewypowiedziane, ze strachu i lęku, nie pozwalają być prawdziwym i szczęśliwym. Wewnętrzne pytania kołaczące w ciele rozrywają je, granicząc z szaleństwem, a strach przed obnażeniem paraliżuje...

 

Teatrzyk Błękitnego Czasu - Wariacja na stół i rodzinę

Reżyseria: Krystyna Cyberska

Scenariusz: Krystyna Cyberska i zespół

Spektakl nie powstał w oparciu o gotowy scenariusz napisany przed przystąpieniem do prób scenicznych. Punktem wyjścia był obecny w przedstawieniu we fragmentach - wiersz Ewy Lipskiej „Stół rodzinny”, wspólnie wypracowany arkusz skojarzeń, rozmowy i wspomnienia toczące się przy stole o stole, jako elementarnym znaku kulturowym obecnym w życiu każdego z nas. Proces pracy nad przedstawieniem, jak również jej wynik, stał się okazją do postawienia pytania o nasze poczucie tożsamości i przynależności. W przedstawieniu „Wariacja na stół i rodzinę” – stół, miejsce codziennych spotkań małej, lecz wielopokoleniowej rodziny - ujawnia pewnego wieczoru magię i tajemnicę, której sensem jest trwanie, obecność i ochraniająca moc przeszłości.


Małgorzata Szymula  - Via PKP

 "Via PKP",  to krótka improwizacja taneczna, zaprezentowana forma jest moją eksploracją nowo poznanej techniki improwizacji, której uczyłam sie podczas coachingu z Rosalind Crisp w ramach programu Alternatywna Akademia Tańca.

Tańczy: Malgorzata Szymula, tegoroczna stypendystka AAT w  Poznaniu

 


TeatransKopciuch

Opieka Artystyczna: Marzena Orszulak

Teatr Teatrans przy XXLO w Gdańsku przedstawia Kopciucha na podstawie frag. tekstu Janusza Głowackiego pod opieką artystyczną Marzeny Wojciechowskiej-Orszulak. W przedstawieniu występują: Maria Cichecka, Magda Dryjer, Marta Karnat, Marta Mężyk, Dominika Mierzwa, Ewelina Sadowska, Sara Skrzypiec, Marta Skrzypińska, Michał Czapliński, Grzegorz Gawlista, Jan Orszulak.
Przywołaliśmy tym razem tekst Głowackiego, aby zadać pytanie o wolność człowieka, jego prawo do godności i prywatności, tym razem w warunkach osadzenia w zakładzie wychowawczym, a także o granice wolności sztuki.
Sztuka posiada odniesienia do bajki braci Grimm, zawiera motyw teatru w teatrrze (dziewczęta pod pretekstem wystawienia przedstawienia wraz z filmową wersją, są przymuszane do psychicznego ekshibicjonizmu w atmosferze presji .Tekst pochodzi z 1979 roku. Uff. teraz tego rodzaju przemoc w stosunku do nieletnich osadzonych, nie byłaby już możliwa. Przesłanie jednak jest aktualne. Dla nas jest to przekaz: ŻE ZAWSZE MOŻESZ POWIEDZIEĆ NIE, RZECZOM, LUDZIOM, SPRAWOM ,KTÓRE CI SZKODZĄ.Powiedzieć nie i wytrwać, nie powielać losów tytułowego Kopciucha.


Studenci – IZT -  Absurd – bajka

Interdyscyplinarny Zespół  Twórczy zajmuje się realizacją projektów teatralno- muzycznych, tanecznych IZT tworzą głównie studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku  z domieszką trójmiejskich pasjonatów sztuki. Opieka artystyczna: Beata Oryl i Anna Baranowska

" Absurd - Bajka"  jest skokiem w treści możliwie nieograniczające wykonawców,  wzbudzające dobre skojarzenia, czyli bajki. Przebieg  przedstawienia stanowi rozsypane puzzle od widza będzie zależało czy je ułoży . Serdecznie zapraszamy do świata bańko-twórców, śmierci, leni i pracusiów.

 

Stowarzyszenie KomuKulturka - Domek za miastem

Scenariusz: Anita Wawryk

Reżyseria: Anita Wawryk, Wioletta Ulatowska

Scenografia: Wioletta Ulatowska, Alina Sosnowska

Obsada: Małgorzata Durzyńska, Jolanta Cirocka, Katarzyna Chwiećko, Alina Sosnowska, Mariola Wojciechowska, Małgorzata Zyskowska, Beata Klinkosz, Ewa Baniecka, Wioletta Ulatowska, Małgorzata Wujczak, Magdalena Babicka, Alicja Krajewska, Iwona Koralewska, Agnieszka Siklicka, Anna Kwidzińska